Διακρίσεις στην 32η Συνδιάσκεψη Επιλογής Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας

Από τις 19 έως τις 21 Δεκεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε η 32η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας με σκοπό τη συγκρότηση της Εθνικής Αποστολής που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 81η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, που θα πραγματοποιηθεί στις πόλεις Δουβλίνο και Μπέλφαστ την άνοιξη του 2016.

Ο μαθητής Ρ. Τσιάμης (Α΄ Λυκείου) προκρίθηκε και μαζί με τα άλλα 6 μέλη της αποστολής θα λάβουν μέρος στην 81η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων.

Οι μαθητές Κ. Αθανασόπουλος (Α΄ Λυκείου), Ν. - Μ. Τσούκαλη (Α΄ Λυκείου) και Ν. Δημόπουλος (Β΄ Λυκείου) κατατάχθηκαν στους επιλαχόντες και θα πάρουν μέρος σε περιφερειακές ευρωπαϊκές συνόδους.

Στη Σύνοδο συμμετείχαν 120 μαθητές Λυκείου από τη Μακεδονία, Ήπειρο, Θράκη και Θεσσαλία. Τα Εκπαιδευτήρια εκπροσωπήθηκαν από 4μελή ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές: Ρ. Τσιάμη, Κ. Αθανασόπουλο, Ν. - Μ. Τσούκαλη (Α’ Λυκείου) και Ν. Δημόπουλο (Β’ Λυκείου).