Το Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο: «Οδυσσέας Ελύτης. Ο ποιητής του Αιγαίου»

Το 5o Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο με τίτλο: «Οδυσσέας Ελύτης. Ο ποιητής του Αιγαίου», που διοργάνωσε το Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης και τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου, ολοκληρώθηκε. Το Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη, από 30 Μαρτίου μέχρι και 03 Απριλίου, λόγω των τραγικών γεγονότων στην Πόλη και ήταν αφιερωμένο στην ΑΘΠ τον Οικουμενικό Πατριάρχη και στα 25 χρόνια της Πατριαρχίας Του. Τριακόσιοι περίπου μαθητές και εκπαιδευτικοί από δεκαοκτώ σχολεία (δημόσια και ιδιωτικά) από την Ελλάδα, την Κύπρο, την Αμερική και την Πόλη συναντήθηκαν με διακεκριμένους επιστήμονες, λογοτέχνες, ηθοποιούς και δημοσιογράφους.

Ένα μοναδικό ταξίδι με τα φτερά του ονείρου, με «τέχνη, τύχη και τόλμη» στους συμπαντικούς δρόμους που χάραξε η ποίηση του μεγάλου μας ποιητή Οδυσσέα Ελύτη. Η θεματολογία του Συνεδρίου ήταν πολύπλευρη και άκρως ενδιαφέρουσα. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στην οικουμενικότητα του Ελύτη, τους βυζαντινούς απόηχους του «Άξιον Εστί», αναλύθηκαν και συζητήθηκαν θέματα σχετικά με τις μεταφράσεις των έργων του, την αριθμολογία, την ηλιακή μεταφυσική, το εικαστικό έργο του ποιητή και προσεγγίστηκε η θεωρητική του σκέψη και η ιδιαίτερη λογοτεχνική του γλώσσα.

Δελτίο
Τύπου