Τέχνη και Παιδί

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τέχνη και Παιδί», που πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς έδωσε τη δυνατότητα στα παιδιά να έρθουν σε επαφή με έργα Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών. Μέσα από αυτά γνώρισαν και εξοικειώθηκαν με διάφορες μορφές τέχνης και ποικίλες τεχνικές, καλλιέργησαν την αισθητική τους αγωγή, ανέπτυξαν τις δεξιότητες και τη φαντασία τους και εκφράστηκαν δημιουργικά. Συγκεκριμένα, δημιούργησαν αντίγραφα των έργων «Έναστρη νύχτα», του Van Gogh και «Βάζο με γαρύφαλλα», του Γ. Ιακωβίδη. Μέσα από έργα του Γάλλου George Seraut, γνώρισαν την τεχνική του πουαντιγισμού και πειραματίστηκαν μ’ αυτήν. Εμπνευσμένα από τα έργα του Αμερικάνου ζωγράφου και χαράκτη, Jasper Johns και του Ρώσου ζωγράφου Wasilly Kandinsky, δημιούργησαν ομαδικές εικαστικές εργασίες και γλυπτά. Αποφάσισαν να ζωγραφίσουν τον εαυτό τους και να κάνουν κολλάζ με τις προσωπογραφίες τους, για να διακοσμήσουν τον χώρο του Νηπιαγωγείου. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι μικροί μαθητές φωτογραφήθηκαν προσπαθώντας να αναπαραστήσουν θεούς του Ολύμπου, όπως αυτοί απεικονίζονται σε πίνακες του γνωστού Έλληνα λαϊκού ζωγράφου, Θεόφιλου.