Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2016

National School Sports Day

Την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού γιόρτασαν οι μαθητές όλων των τάξεων των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄και ΣΤ΄Δημοτικού, του Γυμνασίου και της Α΄Λυκείου  συμμετείχαν σε ενδοσχολικούς αγώνες σε διάφορα αθλήματα όπως το μπάσκετ, το ποδόσφαιρο, το πινγκ πονγκ, το μπάντμιντον και το βόλεϋ. Ενώ οι μαθητές της Α',Β',Γ' και Δ' δημοτικού είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στα αγωνίσματα του στίβου (ταχύτητα, μπαλάκι, εμπόδια).

Ακόμη έπαιξαν παραδοσιακά παιχνίδια και συμμετείχαν σε καλλιτεχνικό εργαστήρι με θέμα τα ολυμπιακά αθλήματα.

Τέλος, οι μαθητές του Γυμνασίου και της Α΄Λυκείου παρακολούθησαν ταινία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.