Εξαιρετική Eπιτυχία στο Κορυφαίο Πανεπιστήμιο της Μεγάλης Βρετανίας University of Cambridge

Συγχαίρουμε τον μαθητή της Γ΄ Λυκείου Π. Κουτσογεώργο, ο οποίος έγινε δεκτός στο Emmanuel College του Πανεπιστημίου του Cambridge της Μεγάλης Βρετανίας, για να σπουδάσει μαθηματικά.

Ο μαθητής παρακολούθησε το πρόγραμμα Studies Abroad, το οποίο προετοιμάζει τους μαθητές του Λυκείου για την εισαγωγή τους σε πανεπιστήμια της Αμερικής και της Ευρώπης, χωρίς International Baccalaureate (IB).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μαθητής έχει διακριθεί:

• Στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα της ΕΜΕ «Αρχιμήδης», όπου απέσπασε χρυσό μετάλλιο το 2014 και αργυρό το 2016, 2015 και 2013.
  • Στη 18η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων (JBMO) στην ΠΓΔΜ, όπου απέσπασε χάλκινο μετάλλιο το 2014.
  • Στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ευρωπαϊκό Μαθηματικό Κύπελλο», όπου κατέλαβε την τρίτη θέση το 2015.
  • Στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, όπου κατέκτησε την πρώτη θέση το 2015.