Το Arkki School στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Το Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2017 γονείς και μαθητές, από όλα τα σχολεία της Θεσσαλονίκης, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το πρωτοποριακό πρόγραμμα αρχιτεκτονικής για παιδιά «Arkki, The School of Architecture for Children and Youth», μια παιδαγωγική καινοτομία της Φινλανδίας.

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη εντάσσουν, κατά αποκλειστικότητα για τη Θεσσαλονίκη, το Arkki στα Ειδικά Εκπαιδευτικά Προγράμματα και δίνουν τη δυνατότητα σε όλα τα παιδιά της πόλης από 4 έως 13 ετών να γίνουν μικροί «αρχιτέκτονες».

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μικροί «αρχιτέκτονες» θα πειραματιστούν, θα σχεδιάσουν, θα δουν τον κόσμο από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Επίσης θα ενισχύσουν την τρισδιάστατη αντίληψη, τη συστηματική σκέψη, τη λεπτή κινητικότητα και τις δεξιότητες επικοινωνίας.

Μέσα από το πρόγραμμα τα παιδιά θα γίνουν οι «αρχιτέκτονες» του δικού τους μέλλοντος, με ευθύνη για τον εαυτό τους και το περιβάλλον τους.

Ο πρώτος κύκλος ξεκινάει την Τρίτη, 31 Ιανουαρίου 2017 και οι θέσεις είναι περιορισμένες.

Δραστηριότητας