Οι μαθητές της Β' Δημοτικού στο Βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδη

Με  κεντρικό σύνθημα το «Δώστε φτερά στο όνειρο, τόπο στη φαντασία!» οι μαθητές της Β΄ τάξης ταξίδεψαν νοερά στο μαγευτικό Φουσκοχώρι κάτω από τους ήχους της κιθάρας της Εύας Ιεροπούλου κατά την παρουσίαση του ομώνυμου βιβλίου της «Το Φουσκοχώρι», που έγινε στο βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδη το Σάββατο, 4 Μαρτίου.

Η ομορφιά της ζωής κοντά στη φύση, η ανάγκη να δώσουμε νέες αξίες και προτεραιότητες στη ζωή μας και ο αλλοτριωτικός χαρακτήρας του σύγχρονου πολιτισμού ήταν τα κεντρικά θέματα του συγκεκριμένου βιβλίου, το οποίο από την πρώτη ανάγνωση φάνηκε να κεντρίζει το ενδιαφέρον των παιδιών και να κερδίζει την προσοχή τους. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τη συγγραφέα, να διατυπώσουν τα ερωτήματά τους και να προβληματιστούν γύρω από τις θετικές και τις αρνητικές συνέπειες του σύγχρονου πολιτισμού.