Οι μαθητές της Α' Γυμνασίου συναντούν την εικαστικό και συγγραφέα Λίζα Πενθερουδάκη

Στο πλαίσιο των λογοτεχνικών προγραμμάτων, την Τετάρτη, 8 Μαρτίου 2017, στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, οι μαθητές υποδέχτηκαν την εικαστικό και συγγραφέα παιδικών βιβλίων, κ. Λίζα Πενθερουδάκη, δημιουργό του έργου «Ένα αστέρι γεννιέται», εμπνευσμένο από το ποίημα «Ιθάκη» του Κ.Π. Καβάφη.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης  παρουσιάστηκε το έργο της συγγραφέα από μαθητές και μαθήτριες της Α' Γυμνασίου μ' έναν ιδιαίτερα πρωτοποριακό και βιωματικό τρόπο. Προηγήθηκε workshop υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας των Καλλιτεχνικών, κ. Ε. Στόικου. Ακολούθησε ένα δημιουργικό παιχνίδι στο οποίο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν τη δημιουργική τους φαντασία.

Εκδήλωσης