Μιλάμε για μας - Σαφάρι με ένα ποδήλατο

Στο πλαίσιο του προγράμματος Μιλάμε για Μας οι μαθητές της Δ’ , Ε΄ και Στ’ τάξης του Δημοτικού είχαν την ευκαιρία την Πέμπτη, 9 Φεβρουαρίου, στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων, να συνομιλήσουν με τον συγγραφέα του βιβλίου «Σαφάρι με ένα ποδήλατο» Gareth Trewartha. O συγγραφέας  αφηγήθηκε με γλαφυρό τρόπο προσωπικές  περιπέτειες από τα παιδικά του χρόνια στην Αφρική,   ενημέρωσε για τον τρόπο ζωής τόσο του ίδιου όσο και της οικογένειάς του στη «Μαύρη Ήπειρο», ενώ συγχρόνως εκμυστηρεύτηκε στα παιδιά τη μεγάλη του αγάπη και τον  αχώριστο  σύντροφό του όλα αυτά τα χρόνια , το ποδήλατο.

Ως διοργανωτής ποδηλατικών εκδρομών σήμερα, ο Gareth έκανε λόγο για την ανάγκη επιστροφής σε έναν πιο φυσικό τρόπο ζωής που χαρίζει σωματική και ψυχική υγεία και στον οποίο πρωταγωνιστεί το ποδήλατο. Το θέμα της συζήτησης κέντρισε από την αρχή  την προσοχή  των μαθητών και μονοπώλησε το ενδιαφέρον τους.