Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης στα βιβλιοπωλεία Κωνσταντινίδη

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, μαθητές των Εκπαιδευτηρίων είχαν τη χαρά να διαβάσουν αγαπημένα τους ποιήματα - τραγούδια στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 21 Μαρτίου, στο βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδης και ήταν αφιερωμένη στη μελοποιημένη ποίηση. Οι μαθητές Π. Διαμαντής (Β’ Λυκείου), Ε. Λαζαρίδης (Β’ Λυκείου), Κ. Μαντατζή (Β’ Λυκείου), Μ. Μερτζιμέκη (Β’ Λυκείου), Μ. Παπαδόπουλος (Α’ Λυκείου), Α. Παπαθανασίου (Α’ Λυκείου), Μ. Τσικάρας (Α’ Λυκείου) και Ε. Χασιώτη (Α’ Λυκείου) διάβασαν μελοποιημένα ποιήματα και στίχους του Γιάννη Ρίτσου, του Κ. Π. Καβάφη, του Οδυσσέα Ελύτη, του Μιχάλη Γκανά, του Διονύσιου Σολωμού, του Νίκου Γκάτσου και του Παρασκευά Καρασούλου. Παράλληλα, σε μια ημέρα γεμάτη συγκίνηση και εκπλήξεις, αγαπημένα μελοποιημένα ποιήματα ερμήνευσαν ο Γιώργος Παπούδης και ο Μάκης Αϊβάζογλου με τη μουσική συνοδεία του Τάσου Παπαδόπουλου.

Την Ημέρα τίμησαν με την παρουσία τους ο Θωμάς Κοροβίνης, η Βασιλική Νευροκοπλή, η Δώρα Χασεκίδου, η Μάρνη Χατζηεμμανουήλ κ.ά. ενώ ξεχωριστή στιγμή αποτέλεσε η παρουσία του κ. Κώστα Μπλιάτκα, δημοσιογράφου, που τραγούδησε αγαπημένους του στίχους του Διονύση Σαββόπουλου. Την εκδήλωση συντόνισε και παρουσίασε η κ. Άσπα Χασιώτη, Γενική Διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.