22ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας & Διαστημικής

Την Κυριακή, 12 Μαρτίου διεξήχθη η 3η και τελική φάση του 22ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας Λυκείων «ΙΠΠΑΡΧΟΣ» στο αμφιθέατρο του Οικονομικού τμήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Βόλο.

Δύο μαθητές των Εκπαιδευτηρίων που προκρίθηκαν στις προηγούμενες φάσεις πήραν μέρος και κατέλαβαν την 3η θέση ο Ρ. Τσιάμης (B’ Λυκείου) και  την 6η θέση ο Ο. - Θ. Τζαμτζής (Γ’ Λυκείου). Σύμφωνα με τη θέση που κατέλαβαν οι δύο πρώτοι μαθητές θα πάρουν μέρος και στην 4η φάση του Διαγωνισμού «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» (24 - 25 Ιουνίου) για να διεκδικήσουν μια από τις πέντε πρώτες θέσεις που οδηγούν στην 11η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας που θα πραγματοποιηθεί στην Ταϋλάνδη το 2017.

Επίσης, ο Ρ. Τσιάμης με την θέση που κατέλαβε έχει τη δυνατότητα να μεταβεί στις εγκαταστάσεις Space Camp της NASA στο Huntsville της πολιτείας Alabama των ΗΠΑ στα τέλη Ιουλίου για 7 ημέρες.