Παρουσίαση Θεατρικού Έργου «Ο Λεωνής»

Η θεατρική ομάδα των Εκπαιδευτηρίων, στα πλαίσια των Πανελλήνιων Αγώνων Τέχνης που διεξήχθησαν στο σχολείο μας,  παρουσίασε το μυθιστόρημα του Γεωργίου Θεοτοκά, «O Λεωνής»,  παράσταση με την οποία η θεατρική ομάδα του σχολείου μας, κατέκτησε την τρίτη τιμητική θέση στους Αγώνες.

Η βραβευμένη παράσταση θα επαναληφθεί την Τετάρτη, 26 Απριλίου στις 19:00, στο Θέατρο του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων (Εγκαταστάσεις Γυμνασίου - Λυκείου, 12ο χλμ. Ε.Ο. Θεσσαλονίκης - Ν. Μουδανιών). Είσοδος Ελεύθερη.

Ένα από τα χαρακτηριστικότερα έργα του Θεοτοκά,  ο «Λεωνής» είναι ο ίδιος ο συγγραφέας, αλλά και γενικότερα ο ευαίσθητος έφηβος που έζησε και αναπτύχθηκε κάτω από τη σκιά και τον ήχο του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου. Στον «Λεωνή», που γράφτηκε το 1940, ο συγγραφέας περιγράφει την Κωνσταντινούπολη, τα παιδικά του χρόνια και την αναγκαστική φυγή του μετά το 1922.

Το καινούργιο που έφερε ο «Λεωνής» στο μυθιστόρημα της εφηβικής ηλικίας, υπάρχει σ' αυτήν την θαυμάσια ανάπλαση και αναπαράσταση του πνεύματος και του κλίματος μιας συνταρακτικής εποχής όπου πρωταγωνιστούσε η...Ιστορία.

Οι συντελεστές της παράστασης:

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Παντελίδου Βιβή

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ: Σύρρης Κωνσταντίνος