Η Β' Δημοτικού στο Βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδη

Ένα φανταστικό ταξίδι στον κόσμο της Μουσικής απόλαυσαν οι μαθητές της Β’ τάξης του Δημοτικού το Σάββατο, 1 Απριλίου στο βιβλιοπωλείο του Κωνσταντινίδη με την παρουσίαση του βιβλίου της Β. Νευροκοπλή  «Ως την άκρη του νερού», γιορτάζοντας έτσι την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Οι ήρωες - πρωταγωνιστές του βιβλίου από διάφορες φυλές βοήθησαν τους  μαθητές να γνωρίσουν τις κατηγορίες των μουσικών οργάνων και να προβληματιστούν σχετικά με τις συνθήκες δημιουργίας του τραγουδιού.

Το κουκλοθέατρο που ετοίμασε η συγγραφέας εντυπωσίασε τα παιδιά, ενώ ταυτόχρονα  έδωσε την ευκαιρία σε  όλους τους παρευρισκόμενους να προσεγγίσουν βιωματικά το παραμύθι και να αντιληφθούν τα μηνύματά του. Στο τέλος τα παιδιά τραγούδησαν ένα συγκινητικό αυτοσχέδιο τραγούδι, εκφράζοντας με τον τρόπο αυτό το μήνυμα της χαράς που χαρίζει σε όλο τον κόσμο η Μουσική.