Ολυμπιάδες - Παγκόσμια Πρωταθλήματα

Πληροφορική

Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής
International Olympiad in Informatics (IOI) 

Χ. - Α. Μαντουλίδης 18η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Μεξικό 2006
Ι. Τσουκαλίδης 13η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Φινλανδία 2001

 

Χ. - Α. Μαντουλίδης 19η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κροατία 2007
Ι. Τσουκαλίδης 12η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κίνα 2000,
10η Διεθνής Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Πορτογαλία 1998

 

Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής
Balkan Olympiad in Informatics (BOI)

Χ. - Α. Μαντουλίδης 15η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Μολδαβία 2007
Ι. Τσουκαλίδης   8η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, ΠΓΔΜ 2000,
  7η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Ελλάς 1999

 

Ρ. Κετσετσίδης 24η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κύπρος 2016
Χ. - Α. Μαντουλίδης 14η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Κύπρος 2006,
13η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής, Ελλάς 2005

 

Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων
Junior Balkan Olympiad in Informatics (JBOI)

Γ. Βενιζέλος 7η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων, Βουλγαρία 2013

 

Μαθηματικά

Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών
International Mathematical Olympiad (IMO)

Ε. Ταρατόρης 51η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Καζακστάν 2010

 

Ρ. Τσιάμης 57η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Χονγκ Κονγκ 2016
Β. Γεωργιάδης 57η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Χονγκ Κονγκ 2016
Α. Παναγιωτόπουλος 56η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ταϊλάνδη 2015
Ε. Ταρατόρης 50η Διεθνής Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Γερμανία 2009

 

Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών
Balkan Mathematical Olympiad (BMO)

Ρ. Τσιάμης 33η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Αλβανία 2016
Ε. Ταρατόρης 27η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Μολδαβία 2010

 

Β. Γεωργιάδης 33η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Αλβανία 2016
Γ. Βενιζέλος 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Ρ. Κετσετσίδης 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Α. Παναγιωτόπουλος 32η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Ελλάς 2015
Ε. Ταρατόρης 26η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Σερβία 2009

Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων
Junior Balkan Mathematical Olympiad (JBMO)

Ρ. Τσιάμης 19η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Σερβία 2015
Ρ. Τσιάμης 18η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, ΠΓΔΜ 2014
Ο. Πλοιαρίδης 20η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Ρουμανία 2016
Π. Κουτσογεώργος 18η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, ΠΓΔΜ 2014
Γ. Βενιζέλος 17η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Τουρκία 2013
Ν. Καλοσίδης 17η Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών Νέων, Τουρκία 2013

 

Μεσογειακή Ολυμπιάδα Μαθηματικών
Mediterranean Mathematics Olympiad (MMO)

Ρ. Τσιάμης 2016
Α. Παναγιωτόπουλος 2014
Ε. Μάστορης 2010
Ε. Φριλίγκου 2010
Ε. Ταρατόρης 2010, 2009

 

Βιολογία

Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας
International Biology Olympiad (IBO)

Κ. Σαμαράς - Τσακίρης 23η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας, Σιγκαπούρη 2012

 

Ε. Κωνσταντινίδου 24η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας, Ελβετία 2013

 

Φυσική

Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής
International Physics Olympiad (IPhO)

Γ. Σκολιανός 36η Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής, Ισπανία 2005

 

Αστρονομία και Αστροφυσική

Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής
International Olympiad on Astronomy and Astrophysics (IOAA)

Γ. Παπαχατζάκης 10η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ινδία 2016
Γ. Παπαχατζάκης 9η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ινδονησία 2015
Ε. Τσαπράζη 8η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ρουμανία 2014
Α. Παλάσκος 7η Διεθνής Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, Ελλάς 2013

 

Ολυμπιονίκες

Ε. Φριλίγκου

Ε. Μάστορης

Π. Κουτσογεώργος

Ν. Καλοσίδης

Γ. Βενιζέλος

Ρ. Κετσετσίδης

Β. Γεωργιάδης

Ρ. Τσιάμης

Ο. Πλοιαρίδης

Ε. Κωνσταντινίδου

Χ. - Α. Μαντουλίδης

Α. Παλάσκος

Α. Παναγιωτόπουλος

Γ. Παπαχατζάκης

Κ. Σαμαράς - Τσακίρης

Γ. Σκολιανός

Ε. Ταρατόρης

Ε. Τσαπράζη

Ι. Τσουκαλίδης

Καλαθοσφαίριση

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου
World Schools Championship Basketball

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Ισραήλ 1999

Ομάδα:
Θ. Αγλαμίσης, Κ. Βαρδαβάς, Σ. Γεωργιάδης, Θ. Γεωργίτσης, Ν. Ζήσης, Κ. Κυριαζόπουλος, Σ. Μανουσάκης, Χ. Μαρκόπουλος, Α. Παπαδόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Ν. Σιδηρόπουλος, Γ. Σουρμελίδης

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Πολωνία 2005

Ομάδα:
Α. Αντωνιάδης, Κ. Γαλαζούλας, Μ. Γιαννακίδης, Α. Γρύλλης, Ι. Δαμαλής, Κ. Δημητριάδης, Σ. Ιωακειμίδης, Α. Κελεσίδης, Μ. Ματαλών, Θ. Πλιούκας, Δ. Τραυλός, Γ. Χατσατούρωβ

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Τουρκία 2009

Ομάδα:
Π. Βελισσαρίου, Π. Γρίψιος, Α. Δαβάνης, Α. Δελληγιώργης, Σ. Ζεϊμπέκης, Μ. Καραΐσκος, Α. Ναούμης, Δ. Πανταζής - Περγαμηνέλης, Κ. Σούλης, Θ. Τζιλής, Θ. Τσαλκιτζής, Σ. Χατζηχαρίσης

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αγοριών Λυκείου, Κύπρος 2013

Ομάδα:
Ν. Ανδρεάδης, Χ. Βενετόπουλος, Γ. Βουδούρης, Α. Γαϊτανίδης, Μ. Γεροθανάσης, Α. Γκαβέζος, Χ. Κιουτσούκαλης, Ν. Μητακίδης, A. Παπαδόπουλος, Α. Ρεφατλάρι, Σ. Συρόπουλος Ι. - Ν. Τάκης

Επιτραπέζια Αντισφαίριση

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης

Ο. Νικολαΐδης,
Ε. Τσόκανος
Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, Σλοβακία 2002

 

Κλασικός Αθλητισμός

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού

Μ. Παλασίου Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού, Κίνα 1999

 

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης

1η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Ισραήλ 1999

2η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Πολωνία 2005

3η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Τουρκία 2009

11η θέση παγκόσμια: Ομάδα αγοριών Λυκείου, Κύπρος 2013