Πολιτισμός

Θέατρο

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Θεάτρου (ΥΠ.Π.Ε.Θ.)

«Οι Φασουλήδες του Κατσιπόρα» του Φ. - Γ. Λόρκα 2002
«Σφήκες» του Αριστοφάνη 2001

 

«Φαύστα» του Μποστ 2005
«Φαύστα» του Μποστ 2005
«Ερωτόκριτος» του Β. Κορνάρου 2003
«Οι Φασουλήδες του Κατσιπόρα» του Φ. - Γ. Λόρκα 2002
«Σφήκες» του Αριστοφάνη 2001
«Ο κύκλος με την κιμωλία» του Μ. Μπρεχτ 2000
«Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας» του Ο. Σαίξπηρ 1998

 

«Όρνιθες» του Αριστοφάνη 2006
«Ο μύθος των Ατρειδών κατά Ευριπίδη» του Ν. Χουρμουζιάδη 2002
«Ο μικρός πρίγκιπας» του Α. Ντε Σεντ Εξυπερύ 1999
«Φον Δημητράκης» του Δ. Ψαθά 1996

 

Πανελλήνιοι Αγώνες Τέχνης

«Το μόνον της ζωής του ταξείδιον» του Γ. Βιζυηνού Θεατρική Ομάδα, 2015

 

Κινηματογράφος

«Πάμε Σινεμά;» Διαγωνισμός Κινηματογράφου των Υπουργείων Πολιτισμού και Παιδείας

 

Πανελλήνιοι Αγώνες Τέχνης

«Περίπατος», κατηγορία Video, 2016

«Lights camera reaction», κατηγορία Video, 2015

2ος Διεθνής Μαθητικός Διανωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους «Ένας πλανήτης... μια ευκαιρία»

Εικαστικά

Πανευρωπαϊκός Μαθητικός Διαγωνισμός «Development Youth Prize»

A. Ζαχαριάδης 2005
Ι. Λεγμπέλος 2006

 

Πανελλήνιος Μαθητικός Καλλιτεχνικός Διαγωνισμός «ΟΙΚΑΔΕ»
των Υπουργείων Παιδείας Ελλάδας - Κύπρου

Σ. - Α. Δαυίδ 2013
Ε. Φεσατίδου 2012, 2011

 

Παγκόσμια Biennale Παιδικής Ζωγραφικής
του Μουσείου και της Ακαδημίας Παιδικής Τέχνης

Β. Χάιδας 2009

 

Δ. Ζαχαριάδου 2006
Ε. Καρυοφύλλη 2006
Ι. Δέλλιος 2006

 

Μ. - Ν. Ιβάνοβιτς 2013
Λ. Πασχαλίδης 2006

 

1η θέση για την Ελλάδα Σ. Μαυρόβα (Ε’ Δημοτικού)
3η θέση Δ. Γιάννου (Ε’ Δημοτικού)

 

Πρόγραμμα Ευαισθητοποίησης της UNICEF
«Τα Παιδιά Γράφουν και Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους»

1η θέση Πανελλήνια Β’ Δημοτικού, B4

 

1η θέση Πανελλήνια Β’ Δημοτικού, B3

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Σκίτσου

1η θέση Λ. Πεντούση (ΣΤ΄ Δημοτικού)

«Ζωγραφίζω τη Ρωσική Πρωτοπορία»

1η θέση στην κατηγορία μαθητές της Α’ - Γ’ Δημοτικού Δ. Σιάγκρη
2η θέση στην κατηγορία μαθητές Δ’ - ΣΤ’ Δημοτικού Μ. Τρανού
3η θέση στην κατηγορία μαθητές της Α’ - Γ’ Δημοτικού Ε. Κωνσταντινίδη
Βραβείο κοινού, μέσω ψηφοφορίας στο Facebook Δ. Σιάγκρη
Βραβείο του Ρωσικού Κέντρου Θεσσαλονίκης Β. Παυλίδης

 

Πανελλήνιοι Αγώνες Ζωγραφικής

Λ. Λούκας 2008

Δ. Ζαχαριάδου 2008
Α. Παπαδόπουλος 2008

2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ζωγραφικής: «Η ιστορία του σχολείου μου»
της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. και του ΕΚΕΔΙΣΥ

Δ. - Ε. Τριανταφυλλίδου 2015

 

Πανελλήνιοι Αγώνες Τέχνης

Ε. Γεροθανάση 2016

Λογοτεχνικά

Πανελλήνιοι Αγώνες Τέχνης

Φ. - Ι. Συτιλίδης Ποίηση, 2016
Ε. Γεροθανάση Ποίηση, 2016
Σ. Ζαφειριάδης Ποίηση, 2016
Α. - Ρ. Σπυροπούλου Ποίηση, 2015
Ι. - Μ. Άρνολντ - Αμβροσιάδης Ποίηση, 2015

Παγκόσμιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργικής Έκφρασης στη Γαλλική Γλώσσα

Χ. Τασιούκα 2005

 

Μουσική

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες  (ΥΠ.Π.Ε.Θ.)

Ορχήστρα 2004, 2001, 1998
Φ. Μηλιάδης, σολίστ στο  βιολί 2000
Ε. Παπατζίκης, σολίστ στο βιολί, κλασική μουσική 1996
Η. Μηλιάδη, σολίστ στο  βιολοντσέλο, κλασική μουσική 1996

 

Ορχήστρα 2003, 1996
Ορχήστρα 2008, 2007, 2006, 2004, 2003, 2001, 2000, 1999, 1998, 1996
Α. Φρυδά  σόλο φλάουτο 1999
Η. Μηλιάδη, σολίστ στο βιολοντσέλο 1997
Χορωδία, Έντεχνο Ελληνικό Τραγούδι 2007

 

Ορχήστρα 2008
Β. Παπαδοπούλου, σολίστ στο  βιολί 2001, 2000, 1997
Κ. Σισίννι, Ελληνικό Τραγούδι 2004
Χορωδία 2008, 2007, 2004

 

Πανελλήνιοι Αγώνες Τέχνης

Μουσική 2016, 2015

 

Διεθνή Μουσικά Φεστιβάλ Νέων

Ορχήστρα και Χορωδία (ensemble) Βέλγιο, 2009
Ορχήστρα και Χορωδία (ensemble) Τσεχία, 2008

 

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Σύνθεσης (ΥΠ.Π.Ε.Θ.)

Ε. Κουιμτζή 2004

 

Διαγωνισμός για τη Συγγραφή Λιμπρέτου Όπερας

Ρ. Κετσετσίδης 2011

 

1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πιάνου

3η θέση Α. Αρχοντής (Β’ Δημοτικού)