Εθνικός Τελικός Διεθνούς Σχολικού Διαγωνισμού F1 in Schools 2014

Η ομάδα Infinite Racing των Εκπαιδευτηρίων, που συμμετείχε φέτος για πρώτη φορά στον μεγάλο Διεθνή Σχολικό Διαγωνισμό Τεχνολογίας F1 in Schools, πέτυχε τους στόχους που είχε θέσει, χάρη στο πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας μεταξύ των μελών της. Η ομάδα κλήθηκε να σχεδιάσει σε πρόγραμμα σχεδίασης CAD και να κατασκευάσει ένα μοντέλο προδιαγραφών F1 υπό κλίμακα 1:20. Την ομάδα στελέχωσαν μαθητές λυκείου, έξι κύρια μέλη και δύο υποστηρικτικά. Κατάφερε να κατακτήσει την 9η θέση πανελλήνια, διάκριση αξιοσημείωτη για μια πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα χωρίς την αναγκαία εμπειρία. Με την πολύτιμη αρωγή χορηγών, καθηγητών και εξωτερικών συμβούλων, τα μέλη της Infinite Racing κατάφεραν να ολοκληρώσουν το έργο τους. Εντυπωσίασαν το κοινό με τη δουλειά τους και απέκτησαν γνώσεις και εμπειρίες, ανανεώνοντας το ραντεβού τους για τον επόμενο διαγωνισμό. Ο Εθνικός Τελικός πραγματοποιήθηκε στις 02 - 03 Μαΐου 2014, στο εμπορικό κέντρο The Mall, στην Αθήνα.

Ένα από τα στάδια προετοιμασίας της ομάδας ήταν η συμμετοχή της στους Περιφερειακούς Αγώνες της Β. Ελλάδας, που διεξήχθησαν στις 04 - 05 Απριλίου 2014, στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, στη Θεσσαλονίκη. Παρά τις δυσκολίες που προέκυψαν, η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων έκανε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να προκριθεί στον Εθνικό Τελικό, κατακτώντας την 5η θέση. Κατά την προετοιμασία τα μέλη της ομάδας δούλεψαν σκληρότερα και πιο οργανωμένα, στοχεύοντας στη διάκριση και στην επιτυχία.

Την ομάδα στελέχωσαν οι μαθητές:
Β. Αηδονίδου (Β’ Λυκείου)
Ι. Δελεμήση (Β’ Λυκείου)
Χ. - Μ. Ιακωβίδης (Β’ Λυκείου)
Β. Νιαβή (Α’ Λυκείου)
Α. Πάϊκος (Β’ Λυκείου)
Ν. Παμπουκίδου (Β’ Λυκείου)
Η. Σαλαμώτας (Α’ Λυκείου)
Π. Στάμου (Β’ Λυκείου)