Επίκαιρος Λόγος: «Σχολικός Εκφοβισμός και Ενδοσχολική Βία»

Στο πλαίσιο του επίκαιρου λόγου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα: «Σχολικός εκφοβισμός και ενδοσχολική βία», στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου. Προσκεκλημένοι ομιλητές ήταν η κ. Ε. Αθανασοπούλου, παιδοψυχίατρος, υπεύθυνη του Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου του Γ. Ν. Παπανικολάου και η κ. Ο. Ζηκοπούλου, ψυχολόγος και συνεργάτης των Εκπαιδευτηρίων.

Στόχος της εκδήλωσης ήταν να ευαισθητοποιήσει τους νέους στο φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και να τους δώσει την ευκαιρία να εκθέσουν τις απορίες ή - και τις ανησυχίες τους. Ομάδες μαθητών της Α’ τάξης ετοίμασαν και παρουσίασαν εργασίες σχετικές με το θέμα, θίγοντας εύστοχα τα πιο βασικά σημεία για την καλύτερη κατανόηση του φαινομένου αυτού. Στη συνέχεια, ακολούθησε συζήτηση, όπου οι ειδικοί απάντησαν στα καίρια ερωτήματα των μαθητών, μεταφέροντας τη δική τους γνώση και εμπειρία. Μερικά από τα ερωτήματα των παιδιών αφορούσαν τους λόγους για τους οποίους παρατηρείται αύξηση του φαινομένου, τους τρόπους μείωσης ή - και εξάλειψής του. Ακόμη, ζήτησαν από τους ειδικούς να καταθέσουν σχετικές εμπειρίες που είχαν μέσα από τη δουλειά τους με νέους που ασκούν ή που δέχονται βία. Μαθητές της Α’ και Β’ Γυμνασίου έκλεισαν την εκδήλωση με μοντέρνες χορογραφίες που αποτύπωναν το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας.