Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Εγώ και οι Άλλοι»

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Εγώ και οι άλλοι», με κύριο άξονα τα συναισθήματα και τη διαχείρισή τους, επισκέφτηκε το νηπιαγωγείο των Εκπαιδευτηρίων η ηθοποιός - νηπιαγωγός Δήμητρα Μπαλή. Οι μικροί μαθητές συμμετείχαν μαζί της σε μια σειρά από δραστηριότητες βασισμένες στο βιβλίο της Ιωάννας Γιαννακοπούλου «Ο σκαντζόχοιρος που ξέχασε να φοβηθεί» (εκδόσεις Αιώρα). Η κ. Μπαλή συζήτησε με τους μαθητές και με παιγνιώδη τρόπο τους βοήθησε να αντιληφθούν ότι όλα τα συναισθήματα είναι φυσιολογικά και ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι αντίδρασης σε κάποιο συναίσθημα. Μέσα από παιχνίδια ρόλων και δραματοποιήσεις, τα νήπια έμαθαν να αποδέχονται, να εκφράζουν και να διαχειρίζονται τόσο τα δικά τους όσο και τα συναισθήματα των άλλων, μικρών και μεγάλων.