Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2014

Η 26η Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών από το Συμβούλιο της Ευρώπης με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Πρόκειται για μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών και εντάσσεται στην ευρύτερη προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την προώθηση της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη.

Οι στόχοι είναι:

• Να ενθαρρυνθεί η δια βίου εκμάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο.
  • Να προωθηθεί η πλούσια γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης.
  • Να ευαισθητοποιηθεί το κοινό για τη σημασία της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης.

Στο πλαίσιο αυτό διοργανώθηκε την Τρίτη, 30 Σεπτεμβρίου 2014, στο χώρο του Γυμνασίου, γιορτή πολυγλωσσίας και πολυπολιτισμικότητας με εδέσματα, σημαίες, παιχνίδια και τραγούδια από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες.

Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν ελληνικό πεϊνιρλί, αγγλική μηλόπιτα, γαλλικό κρουασάν, γερμανικό hotdog ή ιταλική πίτσα, να ακούσουν τραγούδια από διάφορες χώρες, να δημιουργήσουν δικό τους poster πολυγλωσσίας, προσθέτοντας τη δική τους αγαπημένη λέξη στη γλώσσα της αρεσκείας τους στο «Δέντρο των Λέξεων», να ζωγραφίσουν και να συμμετάσχουν σε κουίζ γνώσεων με θέμα τις γλώσσες του κόσμου.