30η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας (ΕΥΡ)

Από τις 19 έως τις 21 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε η 30η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας με σκοπό τη συγκρότηση της Εθνικής Αποστολής που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 78η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων. Οι μαθητές Π. Αργυράκης και Β. Καρακώστα (Α' Λυκείου) προκρίθηκαν και μαζί με τα άλλα 5 μέλη της αποστολής ταξίδεψαν στη Σμύρνη τον Απρίλιο όπου διεξήχθη η 78η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων.

Η μαθήτρια Θ. Ζηκούλη (Β' Λυκείου) κατατάχθηκε στους επιλαχόντες και θα πάρει μέρος σε περιφερειακές ευρωπαϊκές συνόδους. Στη Σύνοδο συμμετείχαν μαθητές Λυκείου από τις Περιφέρειες Μακεδονίας, Θράκης και Θεσσαλίας. Τα Εκπαιδευτήρια εκπροσωπήθηκαν από 4μελή ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές: Ν. Δημόπουλο, Β. Καρακώστα, Π. Αργυράκη (Α’ Λυκείου) και Θ. Ζηκούλη (Β’ Λυκείου).