10 Μετάλλια στην 32η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

Συγχαίρουμε τους 10 μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων που κατέκτησαν 2 χρυσά, 2 αργυρά και 6 χάλκινα μετάλλια στην τελική φάση «Αρχιμήδης» του πανελλήνιου διαγωνισμού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), καθώς και τους 15 συμμαθητές τους που διακρίθηκαν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού «Ευκλείδης».

Η επιτυχία τους είναι ιδιαίτερα σημαντική, καθώς καθιστά τα Εκπαιδευτήρια πρώτο σχολείο στην 32η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας.

Πανελλήνιες Διακρίσεις «Αρχιμήδης»
Α. Παναγιωτόπουλος, Γ’ Λυκείου - Χρυσό
Ρ. Τσιάμης, Γ’ Γυμνασίου - Χρυσό
Π. Κουτσογεώργος, Α’ Λυκείου - Αργυρό
Φ. - Ι. Συτιλίδης, Β’ Λυκείου - Αργυρό
Γ. Βενιζέλος, Β’ Λυκείου - Χάλκινο
Ι. Γηρούσης, Β’ Λυκείου - Χάλκινο
Ν. Καλοσίδης, Β’ Λυκείου - Χάλκινο
Ρ. Κετσετσίδης, Β' Λυκείου - Χάλκινο
Γ. Μπατζόλης, Γ’ Λυκείου - Χάλκινο
Ο. Πλοιαρίδης, Β’ Γυμνασίου - Χάλκινο

Οι 15 συμμαθητές τους που διαγωνίστηκαν επίσης στον τελικό ήταν οι:

Γυμνάσιο: Π. Διαμαντής, Α. Κούρτη, Κ. Κουτρούλης, Σ. Μάστορης, Η. Πηλιανίδης.
Λύκειο: Ν. Δημόπουλος, Χ. Ιωαννίδης, A. - Γ. Κουλούρας, Σ. Κουτρούλης, Γ. Παπαχατζάκης, Σ. Ρωμανού - Πύλλη, Κ. Στεφανίδης, Κ. - Α. Φογκτ, Θ. Χάρης, Ι. Χαρισιάδης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Α’ φάση «Θαλής» διακρίθηκαν 70 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, ενώ στην βΒ φάση «Ευκλείδης» διακρίθηκαν 25 μαθητές.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!.