Δ΄Διασχολικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης

Στους Δ΄ Διασχολικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης στην ελληνική γλώσσα για μαθητές Γυμνασίου που πραγματοποιήθηκαν στο 2ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης έλαβαν μέρος 34 σχολεία. Από τα Εκπαιδευτήρια συμμετείχαν 19 μαθητές. Στον αυθόρμητο λόγο, 8 από τους 71 μαθητές προκρίθηκαν στον ημιτελικό εκ των οποίων οι μαθητές μας Ι. Λιάκου, Ζ. Καμοπούλου και Α. Βράνη, κατέλαβαν την 1η, 3η και 7η θέση αντίστοιχα. Στον τελικό η μαθήτρια Ι. Λιάκου κατέλαβε την 1η θέση. Στους διττούς λόγους από τις 36 ομάδες προκρίθηκαν οι 4 στους ημιτελικούς εκ των οποίων η ομάδα του μαθητή Κ. Αθανασόπουλου κατέλαβε την 1η θέση και της Μ. Μερτζιμέκη 4η. στον τελικό του αγωνίσματος την 1η θέση κατέλαβε η ομάδα του Κ. Αθανασόπουλου, η οποία κατέλαβε και το 1ο βραβείο ομαδικότητας.