Διακρίσεις στο 1ο Φεστιβάλ Ρομποτικής για Παιδιά «Electric Circus»

Τα Εκπαιδευτήρια πήραν μέρος στο 1ο Φεστιβάλ Ρομποτικής για παιδιά «Electric Circus» που πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχιακό Μέγαρο. Το Δημοτικό Σχολείο εκπροσωπήθηκε από τους μαθητές του εξωσχολικού προγράμματος ρομποτικής: Δ. Γεωργάκαινα, Δ. - Γ. Λασκαρίδη και Κ. Μαρκόπουλο, οι οποίοι πήραν μέρος στον διαγωνισμό ρομπότ Edison και κατέκτησαν τη 2η θέση ανάμεσα σε 15 σχολεία.

Το Γυμνάσιο εκπροσωπήθηκε από τους μαθητές του εξωσχολικού προγράμματος ρομποτικής: Γ. Δέλλιου, Α. Λαμπριανίδη, Γ. Μεγρεμή, Κ. Νικολαΐδη, Δ. Ρωμανίδη και Χ. Χωρινό, οι οποίοι πήραν μέρος στο εκθεσιακό μέρος του φεστιβάλ, παρουσίασαν ένα αυτοσχέδιο ηλεκτρονικό ψηφιακό μουσικό όργανο και κατέλαβαν τη 2η θέση. Κατά την διάρκεια του φεστιβάλ υπήρχαν διάφορες παράλληλες εκδηλώσεις στις οποίες οι μαθητές του σχολείου είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν όπως εργαστήρια ρομποτικής και 3D printing, ομιλίες για την ρομποτική στην εκπαίδευση και παρουσιάσεις του διαδραστικού ρομπότ ΝΑΟ. Η εκδήλωση ήταν μια συνδιοργάνωση της εταιρίας Robotixlab και του Δήμου Θεσσαλονίκης.