Βιβλιοπαρέες: Επίσκεψη του Συγγραφέα Μάνου Κοντολέων

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τάξεων του Γυμνασίου, στο πλαίσιο του προγράμματος «Βιβλιοπαρέες», που διοργανώνουν τα Εκπαιδευτήρια και οι εκδόσεις Πατάκη, υποδέχτηκαν τον κ. Μάνο Κοντολέων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου, διάβασαν το βιβλίο του συγγραφέα «Οι δυο τους κι άλλοι δύο» και με τη βοήθεια των καθηγητών τους προσπάθησαν να επεξεργαστούν το περιεχόμενό του νοηματικά. Με αφορμή την επίσκεψη του κ. Κοντολέων οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τον ίδιο τον συγγραφέα και να μοιραστούν μαζί του τα συναισθήματα που ένιωσαν κατά την ανάγνωση του έργου του, αλλά και να συζητήσουν για θέματα που αφορούν την ηλικία, την καθημερινότητα και τις σχέσεις τους με τους γονείς και τους συνομηλίκους τους.