3η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνιμό Forensics

Εξαιρετικές διακρίσεις απέσπασαν οι μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Έντεχνου και Ρητορικού Λόγου στα αγγλικά (Forensics), που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου – Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων, κατακτώντας την 3η θέση πανελλήνια και το 3ο κύπελλο. Την 1η θέση κατέκτησε το St. Catherine’s British School και τη 2η θέση το St. Lawrence College.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν 400 μαθητές από 15 αγγλόφωνα και ελληνόφωνα, ιδιωτικά και δημόσια σχολεία από την Αθήνα, την Πάτρα και τη Θεσσαλονίκη: American Community Schools ACS, Koλέγιο Aνατόλια, Α’ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού, Αρσάκειο Λύκειο Πάτρας, Εκπαιδευτήρια Γείτονα, Εκπαιδευτική Αναγέννηση, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, 5o Γυμνάσιo Ωραιοκάστρου, Σχολή Μωραΐτη, Campion, HAEF – Κολέγιο Αθηνών –Ψυχικού, Pierce – Τhe American College of Greece, Pinewood – American International School of Thessoloniki, St. Catherine’s British School, St. Lawrence College.

Τα Εκπαιδευτήρια συμμετέχουν 21 χρόνια, από το 1994 στο Πανελλήνιο τουρνουά & έχουν αποσπάσει: 1η θέση 4 φορές, 2η θέση 1 φορά, 3η θέση 2 φορές & 4η θέση 5 φορές.

Oι διακρίσεις που απέσπασαν οι μαθητές μας ήταν οι εξής:

Πρώτος Μεταξύ Ίσων
Ν. Μόσχος (Γ’ Λυκείου): Οriginal Οratory (Προτρεπτικός Λόγος)

Εύφημη Μνεία απέσπασαν

• Κ. Αθανασόπουλος (Γ΄ Γυμνασίου): Οriginal Οratory (Προτρεπτικός Λόγος).
  • Γ. Ζευγαρίδου, Σ. Ζαφειριάδης, (Β΄Λυκείου): Ιmpromptu Speaking (Aυθόρμητος Λόγος).
  • Ε. Τσιορμπατζή (Γ’ Λυκείου): Οral Ιnterpretation of Literature – Dramatic (Aφήγηση Δραματικού Λογοτεχνικού Κειμένου).
  • Κ. Αθανασόπουλος (Γ΄ Γυμνασίου), Φ. Συτιλίδης (Β’ Λυκείου): Duet Acting Dramatic (Δραματικό Ντουέτο).
  • Ε. Κολυμπιανάκη, Β. Τριανταφύλλου (Β΄Γυμνασίου): Duet Acting Comic (Kωμικό Ντουέτο).