7o Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Στο 7o μαθητικό συνέδριο πληροφορικής που διεξήχθη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών ΝΟΗΣΙΣ «Πλανητάριο» από 21 μέχρι 23 Απριλίου 2015, συμμετείχαν 18 μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων.

Παρουσίασαν 5 εργασίες Πληροφορικής εκ των οποίων, οι 3 εργασίες επιλέχθηκαν να παρουσιαστούν στην κεντρική σκηνή, οι 2 εργασίες επιλέχθηκαν να παρουσιαστούν στο e-poster show και 1 εξ αυτών παρουσιάστηκε και στη RoboLand.

Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν είναι οι εξής:

1. e-Voting: Κατασκευή Προγράμματος Ηλεκτρονικής Ψηφοφορίας σε γλώσσα C++: Χ. Δολόπικος, Γ. Κορυφίδης, K. Στεφανίδης, Α. Χουάνγκ (Α΄ Λυκείου).

2. Επεξεργασία Μουσικής μέσω του Προγράμματος DJUCED: Ε. Κολυμπιανάκη, Ε. Παυλίδου, Α - Α. Πατάκα, Β. Τριανταφύλλου, Ν. Χρυσικός - Κωνσταντουδάκης (Β΄ Γυμνασίου).

3. Κατασκευή Ρομπότ με Lego Mindstorms: Χ. Παπάζογλου, Χ. Χωρινός (Α΄ Γυμνασίου).

4. Flipped Classroom: Δημιουργία Ηλεκτρονικού Εκπαιδευτικού Υλικού και Δημοσίευση του στο Διαδίκτυο: Δ. Αντιβαλίδη, Χ. Ευσταθίου, Ζ. Καμοπούλου (Α΄ Γυμνασίου).

5. Κατασκευή Αριθμομηχανής σε γλώσσα προγραμματισμού C: A. Αρχίπωβα, Σ. Μάστορης, Θ. Νάκου, Μ. - Ε. Παπαγιάννη (Α΄ Γυμνασίου).