Το Science Days στο 1st Thessaloniki Science Festival

Στο Thessaloniki Science Festival, που φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις της ΔΕΘ από τις 14 έως 17 Μαΐου του 2015, βρέθηκαν έξι εκπαιδευτικοί των Εκπαιδευτηρίων, προκειμένου να παρουσιάσουν τα καινοτόμα προγράμματα του σχολείου μας. Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων και άλλων σχολείων της πόλης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη διασκεδαστική πλευρά των Μαθηματικών, μέσα από το πρόγραμμα «Σκέφτομαι, αισθάνομαι, μετρώ, ακονίζω το μυαλό…», να πειραματιστούν με χημικές ενώσεις και διαλύματα, αλλά και να κατασκευάσουν έναν απλό κινητήρα. Επίσης, λειτούργησαν ως πραγματικοί hackers, λύνοντας διαθεματικούς γρίφους στο διαδίκτυο και ήρθαν σε επαφή με τη μαγεία του βιολογικού μικρόκοσμου, μέσα από πειράματα Βιολογίας.