Το Art Day Υποδέχεται την Ελένη Ανδρεάδη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Δημοτικού υποδέχτηκαν τους Πράκτορες του Πλανήτη και τη συγγραφέα Ελένη Ανδρεάδη και παρουσίασαν σε όλους τη μυστική αποστολή που είχαν αναλάβει. Ο χορός και το τραγούδι τους με θέμα την προστασία του περιβάλλοντος συγκίνησαν τη συγγραφέα και στο τέλος όλοι όσοι παρακολούθησαν την εκδήλωση τούς χάρισαν το πιο δυνατό τους χειροκρότημα. Η συνέχεια όμως ήταν ακόμα πιο οικολογική, αφού βγήκαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου και επαναχρησιμοποιώντας πλαστικά καπάκια, έφτιαξαν τα οικολογικά τους αποτυπώματα! Οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού, ως νέοι πράκτορες, έφεραν με επιτυχία σε πέρας μία ακόμη αποστολή που τους ανατέθηκε από τα κεντρικά γραφεία της Περιβαλλοντοπόλ. Με τη βοήθεια του φοβερού μυστικού πράκτορα, Μάρκου, έμαθαν πώς να προστατεύουν το δάσος, ενώ δεσμεύτηκαν να παραμείνουν άγρυπνοι φύλακές του κατά την καλοκαιρινή περίοδο. Ήταν για όλα τα παιδιά μία ξεχωριστή μέρα χαράς, κεφιού και επιμόρφωσης πάνω σε περιβαλλοντικά θέματα.