Mandoulides Computer Epathlon & Robotics Camp

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το τριήμερο πρόγραμμα των Εκπαιδευτηρίων «Mandoulides Computer Epathlon και Robotics Camp», που για άλλη μια φορά ήταν ανοιχτό στους μαθητές όλης της πόλης. Στο Mandoulides Computer Epathlon & Robotics Camp συμμετείχαν 20 μαθητές και υπό την καθοδήγηση των αρμόδιων καθηγητών διδάχθηκαν τις παρακάτω ενότητες:

• Code.org: Προγραμματισμός με το καινοτόμο πρόγραμμα Code.org, όπου τα παιδιά μαθαίνουν να δημιουργούν δικά τους προγράμματα μέσω ενός περιβάλλοντος φιλικό προς το χρήστη χρησιμοποιώντας μπλοκ εντολών (κώδικας σε JavaScript). Ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα της Εισαγωγής στην επιστήμη των Υπολογιστών (K - 8 Intro to Computer Science Course) και έλαβαν και τα επίσημα πιστοποιητικά ολοκλήρωσης από τον φορέα του προγράμματος.
  • Microsoft Kodu: Κατασκευή ηλεκτρονικών παιχνιδιών με την πλατφόρμα της Microsoft, όπου κατασκεύασαν οι μαθητές δικές τους πίστες και όρισαν διάφορα σενάρια σε ήρωες που εισήγαγαν στα παιχνίδια τους.
  • Ζωγραφική με Υπολογιστές.
  • Μουσική με Υπολογιστές: Επεξεργασία μουσικής, προσθήκη ηχητικών εφέ.
  • Επεξεργασία εικόνας: Photoshop, Gimp.
  • Hackathlon: Οι μαθητές μαθαίνοντας περισσότερα για τους υπολογιστές, βρίσκουν κρυμμένους κωδικούς σε ειδικά σχεδιασμένες ιστοσελίδες και λύνουν διαθεματικούς γρίφους συνδυάζοντας τις γνώσεις τους από όλα τα μαθήματα του σχολείου.
  • RobotixLab: Εκπαιδευτική ρομποτική, όπου οι μαθητές έμαθαν να σχεδιάζουν και να προγραμματίζουν το δικό τους ρομπότ.