Αγώνες Τέχνης 2016

Με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή 600 μαθητών από 42 Γυμνάσια και Λύκεια της Ελλάδας και της Ομογένειας πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες, που διοργάνωσαν με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν στο θέατρο, τη μουσική, την ποίηση, τη ζωγραφική, τη φωτογραφία και το video.

Ήταν ένα τριήμερο γεμάτο τέχνη, πολιτισμό, εκπαίδευση, δημιουργική συνάντηση και συνύπαρξη με τους συνομηλίκους, γόνιμο προβληματισμό, χαρά, αισιοδοξία για τις νέες γενιές, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία, να συνειδητοποιήσουν την αξία της τέχνης στη σύγχρονη εποχή, να δημιουργήσουν με ευαισθησία και ανθρωπιά.

Την τελευταία ημέρα των Αγώνων Τέχνης πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των βραβείων. Η τελετή ξεκίνησε με την προβολή ενός ντοκιμαντέρ, που δημιούργησαν οι μαθητές του Ζωγραφείου Λυκείου Κωνσταντινούπολης, με θέμα «Πόσοι είναι οι Ρωμηοί της Πόλης;» και ακολούθησε ένα μουσικοχορευτικό δρώμενο από τους μαθητές του Ζωγραφείου. Στη συνέχεια δόθηκαν τα βραβεία όλων των κατηγοριών.

Την τελετή απονομής παρουσίασαν ο Παναγιώτης Κουντουράς και ο Στάθης Κόλιας.

Τα βραβεία έλαβαν οι μαθητές και τα σχολεία:

Κατηγορία: Video

1ο Βραβείο Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, «Περίπατος»
2ο Βραβείο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, «Στο πάρκο»
3ο Βραβείο 7ο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης, «Πρόσφυγες»
Γυμνάσιο Ηράκλειας Σερρών, «Βουβαλίσιο γάλα»
Βραβείο Κοινού 1ο ΓΕΛ Συκεών, «A dead boy’s poem»

Κατηγορία: Θέατρο

1ο Βραβείο Ιδιωτικό Γυμνάσιο Τρικάλων Αθηνά, «Ο Αφανισμός της Μήλος»
2ο Βραβείο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβιζή», «Reunion»
3ο Βραβείο 3ο ΓΕΛ Ευόσμου, «Παγωνιά»
Ειδικό Βραβείο
για τον Χορό
Λύκειο Ευρωπού Κιλκίς, «Βάκχες»
Βραβείο Κοινού 3ο ΓΕΛ Καβάλας, «Βρομιά»

Κατηγορία: Μουσική

1ο Βραβείο Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
2ο Βραβείο 2ο ΓΕΛ Καλυβίων
Μειονοτικό Λύκειο Κομοτηνής
3ο Βραβείο 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
Βραβείο Κοινού 1ο ΓΕΛ Ξάνθης

Κατηγορία: Ποίηση

1ο Βραβείο Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Φ. - Ι. Συτιλίδης, «Εν τη Γενέσει Θάνατος»
2ο Βραβείο Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Ε. Γεροθανάση, «Σήμερα»
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Σ. Ζαφειριάδης, «Ηθικές συντεταγμένες»
3ο Βραβείο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, Μ. Σπορίδης, «Προσωπεία»
Βαλλιάνειο Λύκειο Κεραμείων Κεφαλληνίας, Γ. Χριστοφοράτος, «Ο άνθρωπος και η φύση του»

Κατηγορία: Ζωγραφική

1ο Βραβείο 1ο Γυμνάσιο Κέρκυρας, Α. Παναγιώτου
2ο Βραβείο 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, Ν. Μπράμα
2ο ΓΕΛ Καλυβίων, Α. Μαζαράκη
2ο ΓΕΛ Σταυρούπολης, Μ. Μπουρενκόβα
Ιόνιος Σχολή, Κ. Τζανακάκη
3ο Βραβείο 2ο ΓΕΛ Αργοστολίου, Κ. Στελλάτου
2ο Γυμνάσιο Αργυρούπολης, Ε. Βραχνού
2ο Γυμνάσιο Καλλιθέας, Μ. Ανωνάτου
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Ε. Γεροθανάση
Βραβείο Κοινού 2ο ΓΕΛ Σταυρούπολης, Μ. Μπουρενκόβα

Κατηγορία : Φωτογραφία

1ο Βραβείο 2ο Γυμνάσιο Περαίας, Ν. Λάλα
2ο Βραβείο 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, Α. Μανούσκου
2ο ΓΕΛ Καλυβίων, Α. Μπούρα
2ο Γυμνάσιο Καλυβίων, Μ. Μαρινάκης
3ο Βραβείο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, Δ. Χλωρίδου
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Σ. Πιπερίδης
Βραβείο Κοινού 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, Α. Μανούσκου


Δελτίο
Τύπου

Φωτογραφίες