Young Scientists - Από τον Ήλιο … στην Άσφαλτο

«Γιατί τα ηλιακά αυτοκίνητα δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα;», «Οι ηλιακοί συλλέκτες είναι σαν μπαταρίες;», «Γιατί έχουν σκούρο χρώμα;» Με αυτές και πολλές άλλες ακόμη απορίες, δεκάδες μαθητές συμμετείχαν στη δράση Young Scientists που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 2 Απριλίου. Οι απορίες απαντήθηκαν όλες, όχι από τους δασκάλους αλλά από τα ίδια τα παιδιά, που είχαν την ευκαιρία μέσα από ένα αλλιώτικο μάθημα Φυσικής να «παίξουν» με έννοιες σχετικές με την ενέργεια. Μπορεί ο καιρός να μην ήταν σύμμαχος, όμως αυτό δεν εμπόδισε τους μαθητές να κατασκευάσουν τα δικά τους ηλιακά αυτοκίνητα και να δουν από κοντά τον τρόπο λειτουργίας τους. Στο τέλος, όλοι μαζί ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τις επόμενες δράσεις του προγράμματος Art & Science Days, οι οποίες θα γίνουν το Σάββατο, 21 Μαΐου.

Δραστηριότητας