Μιλάμε για μας Καλλιεργώντας Υγιεινές Διατροφικές Συνήθειες

Με κεντρικό μήνυμα το «Είμαστε ό,τι τρώμε!» οι μαθητές των τριών μεγαλύτερων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου αντάλλαξαν απόψεις και ενημερώθηκαν από τη διατροφολόγο κ. Ε. Λεβέντη, κατά την εκδήλωση που έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος Μιλάμε για Μας, τιμώντας με έναν ιδιαίτερα ξεχωριστό τρόπο την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας. Η σημασία της υγιεινής διατροφής κατά την παιδική και προεφηβική ηλικία, ο καθοριστικός ρόλος που αυτή διαδραματίζει για την αρμονική ανάπτυξη και τη σωστή λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού, καθώς και η ανάγκη να καλλιεργηθούν άμεσα υγιεινές διατροφικές συνήθειες σε όλους μας, ήταν τα κεντρικά θέματα της συζήτησης, την οποία παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον οι μαθητές.

Εκδήλωσης