Τρώμε τα Φρούτα μας στην Τάξη

Η Α΄ Δημοτικού καθ΄ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς εφαρμόζει το πρόγραμμα: «Τρώμε τα φρούτα μας στην τάξη». Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού παιδιά και δασκάλες τρώνε όλοι μαζί παρέα στην τάξη φρούτα και λαχανικά. Τα παιδιά και οι δασκάλες κάθονται μαζί και απολαμβάνουν φρούτα και λαχανικά κυρίως εποχιακά, ώστε να έχουν μεγαλύτερη διατροφική αξία,  ενώ την ίδια ώρα συζητούν και παίζουν παιχνίδια σχετικά με το θέμα, ώστε οι μικροί μαθητές να συνειδητοποιήσουν και να εκτιμήσουν την αξία της σωστής διατροφής για την υγεία τους. Με τον τρόπο αυτό γίνεται στα παιδιά συνήθεια να φέρνουν σχεδόν σε καθημερινή βάση φρούτα για το δεκατιανό τους παγιώνοντας μια καλή διατροφική συνήθεια εφόρου ζωής.