Τουρνουά Έντεχνου Αγγλικού Ρητορικού Λόγου Let’s Talk

Το τουρνουά έντεχνου αγγλικού ρητορικού λόγου Let’s Talk, το οποίο ξεκίνησε με πρωτοβουλία των Εκπαιδευτηρίων το 2013 και διοργανώθηκε από αυτά με μεγάλη επιτυχία επί τρία χρόνια, φιλοξενήθηκε φέτος στο 3ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου με συμμετοχή 107 μαθητών της ΣΤ’ Δημοτικού από δημόσια και ιδιωτικά Δημοτικά σχολεία της Θεσσαλονίκης, της Κατερίνης, της Λάρισας και της Ξάνθης.

Οι συμμετέχοντες παρουσίασαν τις δεξιότητές τους στα events:

• Debate (Διττός Λόγος).
  • Group Discussion (Διαλογική Συζήτηση).
  • Oral Interpretation of Literature (Αφήγηση Λογοτεχνικού Κειμένου).

Στο τουρνουά, που διεξήχθη στις 17 και 18 Φεβρουαρίου και είναι μη διαγωνιστικού χαρακτήρα, δάσκαλοι, γονείς και φίλοι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν το αποτέλεσμα της πολύμηνης προετοιμασίας των παιδιών ενώ οι μαθητές μας που παρακολούθησαν το club Let’s Talk γνωρίστηκαν με συνομηλίκους τους από άλλα σχολεία και βίωσαν μοναδικές εμπειρίες.

Το 6ο τουρνουά Let’s Talk θα φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη στις 16 και 17 Φεβρουαρίου 2018.