8 Μετάλλια στην 34η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

Συγχαίρουμε θερμά τους 8 μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων που κατέκτησαν 1 χρυσό, 6 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο στην τελική φάση «Αρχιμήδης» της 34ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), καθώς και τους 14 συμμαθητές τους που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Η επιτυχία τους είναι ιδιαίτερα σημαντική, καθώς καθιστά τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρώτο σχολείο σε πανελλήνιο επίπεδο.

1η Θέση - Χρυσό Μετάλλιο Β. Γεωργιάδης Γ΄ Λυκείου
2η Θέση - Αργυρό Μετάλλιο Θ. Χάρης Γ’ Λυκείου
Ρ. Τσιάμης Β΄ Λυκείου
Α. - Χ. Σάββα Α΄ Λυκείου
Χ. Αλβανός Γ΄ Γυμνασίου
Ν. Κωνσταντινίδου Γ΄ Γυμνασίου
Σ. Μάστορης Γ΄ Γυμνασίου
3η Θέση - Χάλκινο Μετάλλιο Σ. Ρωμανού - Πύλλη Γ’ Λυκείου

Συγχαίρουμε επίσης τους 14 μαθητές που διαγωνίστηκαν στον τελικό:
Γυμνάσιο: Α. Γεωργιάδης, Ι. Δημουλιός, Χ. Καραφυλλιά, Ε. Κιμπουροπούλου, Δ. Κουτσογεώργου, Κ. Μαρκόπουλος, Π. Τζάρτζη.
Λύκειο: Κ. Κουτρούλης, Π. Κουτσογεώργος, Ο. Πλοιαρίδης, Ι. Σαμαράς, Α. Σκενδέρης, Π. Σουλίδης, Δ. Στάγκος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Α’ φάση «Θαλής» διακρίθηκαν 56 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, ενώ στη Β’ φάση «Ευκλείδης» 22 μαθητές.

Συνολικές Διακρίσεις των τριών πρώτων Σχολείων:

Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη 8 Διακρίσεις: 1 Χρυσό, 6 Αργυρά, 1 Χάλκινο
Κολλέγιο Αθηνών 5 Διακρίσεις: 1 Χρυσό, 4 Χάλκινα