Διακρίσεις στον Διαγωνισμό "FIRST LEGO LEAGUE"

Με δύο διακρίσεις συνοδεύτηκε η πρώτη συμμετοχή του δημοτικού σχολείου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη στον διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής, έρευνας και καινοτομίας "FIRST LEGO LEAGUE".

Η ομάδα D.A.R.T. (Digitally Advanced Robotics Team) αποτελούμενη από μαθητές της ΣΤ' τάξης, κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατηγορία του προγραμματισμού του ρομπότ.
Η ομάδα i-bots pro, που αποτελείται από μαθητές της Ε' τάξης, τιμήθηκε από τους κριτές του διαγωνισμού με το βραβείο "Ανερχόμενο Αστέρι" του διαγωνισμού.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 98 ομάδες παιδιών ηλικίας 9 έως 16 χρονών, από όλη την Ελλάδα και οι συνθέσεις των ομάδων των Εκπαιδευτηρίων ήταν οι εξής:
i-bots pro (Ε' Δημοτικού): Ε. Στίνη, Χ. Βασσάρας, Ε. Αδάμου, Κ. Παπαδόπουλος, Χ. Κυριακίδης, Ε. - Ν. Χουρδάκη, Θ. Λεβέντη, Ε. Σαραβέλλα, Δ. Μαυροματίδης και Β. Κουγιανός
D.A.R.T. (ΣΤ' Δημοτικού): Μ. Μπέλλης, Α. Διαμέλας, Μ. - Α. Μαυρουδή, Γ. Αστεριάδης, Μ. Ταμπού, Χ. Γκινή, Δ. Γκανάτσας, Ε. Φαρμάκης, Θ. Μητράγκας και Μ. - Λ. Σαμόζι - Καλλιγκάτσι.

Εκδήλωσης