Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Διακρίσεις στον 1ο Διαγωνισμό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας

Την Πέμπτη, 27 Απριλίου 2017, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης και 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» πραγματοποιήθηκε η τελετή βράβευσης των μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων που συμμετείχαν στον 1ο Διαγωνισμό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας. Ο διαγωνισμός διεξήχθη το Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2017, υπό την επιστημονική εποπτεία του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών - Ιδρύματος «Μανόλη Τριανταφυλλίδη» και απευθυνόταν στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου για το Γυμνάσιο και τους μαθητές της Β΄ και Γ΄ Λυκείου για το Λύκειο.

Από τους 70 μαθητές Γυμνασίου που συμμετείχαν στον διαγωνισμό 5 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη βραβεύτηκαν μεταξύ των 15 πρωτευσάντων. Συγκεκριμένα η  Μ. - Ε. Παπαγιάννη κατέλαβε τη 2η θέση, η Ζ. - Μ. Καμοπούλου την 4η θέση, ο Σ. Μάστορης  την 6η θέση, η Κ. Παπάζογλου τη 10η θέση και η Ε. Δολόπικου τη 13η θέση. Από τους 98 μαθητές Λυκείου που συμμετείχαν στον διαγωνισμό ο Κ. Αθανασόπουλος (Β΄Λυκείου) κατέλαβε την 9η θέση και η Ε. Μιχαλοπούλου (Β΄Λυκείου) τη 12η θέση.