Διήμερο Αθλητισμού

Οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού, του Νηπιαγωγείου και του English Garden είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ποικίλα αγωνίσματα, τα οποία αντλούν τις ρίζες τους από τους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες αλλά και το αθλητικό ιδεώδες, με τη συμμετοχή τους στο Διήμερο Αθλητισμού, που διοργανώνουν τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη.

Τα παιδιά, ανάλογα με την ηλικία τους, δοκίμασαν τις δυνάμεις τους σε διάφορα αγωνίσματα, όπως στον δρόμο ταχύτητας με ή χωρίς εμπόδια, σε ρίψεις, σε διαδρομές με ποδήλατα και σε ειδικές διαδρομές με στεφάνια, μπάλες και σκυτάλες. Σκοπός της διοργάνωσης ήταν οι μαθητές να αθληθούν, αλλά και να καλλιεργήσουν πνεύμα ευγενούς άμιλλας και αλληλεγγύης, χαρακτηριστικά που οφείλουν να διαθέτουν όλοι οι αθλητές.