Αρτοκλασία, Γιορτή Αγίου Δημητρίου, Απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης, Ελληνικής Σημαίας και του «ΟΧΙ»

Οι μαθητές της Δ’ δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων παρουσίασαν τη γιορτή τους, που αναφερόταν στον τετραπλό εορτασμό της απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης από τους Τούρκους το 1912, του έπους του 1940, της γιορτής της σημαίας και του Πολιούχου της Θεσσαλονίκης, Αγίου Δημητρίου. Οι μαθητές απήγγειλαν ποιήματα, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και τραγούδησαν σε μια προσπάθεια να θυμίσουν σε όλους μας τη γενναιότητα, τη βαθιά πίστη και την απαράμιλλη τόλμη που επέδειξαν οι πρόγονοί μας στο παρελθόν, ώστε εμείς σήμερα να απολαμβάνουμε την ελευθερία μας. Οι μαθητές του Δημοτικού παρακολούθησαν στον αύλειο χώρο του Δημοτικού Σχολείου τη σχολική γιορτή της Δ΄ τάξης, ενώ οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου παρακολούθησαν στο Θέατρο του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων  τη σχολική γιορτή για την επέτειο του «ΟΧΙ» και την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης.

Εκδήλωσης