Mandoulides CodeWeek 2017: Τελετή Λήξης

Mandoulides Codeweek

Τη Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2017 ολοκληρώθηκε το καινοτόμο πρόγραμμα  εισαγωγής στον Προγραμματισμό και στην Αλγοριθμική Σκέψη, Mandoulides Codeweek, με την τελετή λήξης που έλαβε χώρα στο Πολιτιστικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, όπου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του Γυμνασίου και βραβεύτηκαν οι μαθητές που διακρίθηκαν.

Την πρώτη εβδομάδα, 9 - 13 Οκτωβρίου 2017, έγινε Workshop στη γλώσσα προγραμματισμού JavaScript, όπου οι μαθητές μέσω της πλατφόρμας Silent Teacher, έμαθαν τις βασικές έννοιες του Προγραμματισμού μέσω της εκπαιδευτικής μεθόδου της εξατομικευμένης μάθησης (Adaptive Learning) όπου το επίπεδο δυσκολίας των  ερωτήσεων, προσαρμοζόταν στις γνώσεις του κάθε μαθητή ξεχωριστά.

Τη δεύτερη εβδομάδα, 16 - 20 Οκτωβρίου 2017, έγινε Workshop στη γλώσσα προγραμματισμού Python, όπου οι μαθητές έμαθαν να γράφουν κώδικα σε Python μέσω ενός παιχνιδιού, με την πλατφόρμα CodeCombat και εφαρμόστηκε η εκπαιδευτική μέθοδος του προγραμματισμού κατά ζεύγη (Pair Programming).

Την Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2017, βραβεύτηκαν πέντε μαθητές από κάθε τμήμα που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους κατά τη διάρκεια των δύο εβδομάδων του προγράμματος. Οι διακριθέντες συμμετείχαν στον Τελικό Διαγωνισμό όπου διαγωνίστηκαν οι τέσσερις καλύτερες πεντάδες του κάθε τμήματος και αναδείχθηκε η Πρωταθλήτρια Ομάδα κάθε τάξης.

Οι μαθητές που διακρίθηκαν στο Mandoulides Code Week 2017 είναι:

Α΄ Γυμνασίου
Δ. Γκανάτσας, Χ. Μασούτης, Α. Γιαννακούλας, Κ. Καραγκίτση, Β. Νίκου,  Μ. Ταμπού, Α. Φιλιππάς, Γ. Αστεριάδης, Α. Διαμέλας, Θ. Χασιώτης, Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς, Ι. Παπαδημητρίου, Ν. Κληματσίδας, Α. Παπαδόπουλος, Δ. Καραβασίλης, Δ. Καρτσωνάκης, Φ. Κυρατζή, Κ. Κωνσταντινίδης, Ο. Κωνσταντινίδης.

Β΄ Γυμνασίου
Ν. Γκουτζαμάνης, A. Παπαδόπουλος, X. Τουμάζου, Σ. Λίου, Α. Πατσίκα, Α. Καραβασίλη, Α. Κοτανίδης, Α. Χουσιάδα, Μ. Χρηστίδη, Ε. Κηπουρού, Π. Τζάρτζη, Γ. Παπαστεργίου, Σ. Γκαντσινικούδης, Α. Τζώνας, Γ. Μακρόπουλος, Δ. Λασκαρίδης, Β. Ξιντάρης, Μ. Παπάζογλου, Α. Εφραιμίδου, Α. Τζέλλος, Ε. Στούρνα.

Γ΄ Γυμνασίου
Ι. Δημουλιός, Α. Γεωργιάδης, Α. Χριστέλης, Ι. Χατζηγεωργίου, Ε. Μπακή, Μ. Ρίτσερ, Α. Τόλη, Μ. Τρανού, Μ. Παπαστεργίου, Χ. Τσιούμα, Ε. Νταουντάκης, Χ. Καραφυλλιά, Κ. Μαρκόπουλος, Δ. Κουνδουράς, Α. Aνδρεάδη, Ν. Τηλιαβερίδης, Λ. Ιωαννίδης, Ι. Κερμανίδης, Π. Στεργιόπουλος, Μ. Τριανταφυλλίδης, Δ. Δουλγκέρης.

Οι μαθητές που κατέλαβαν την πρώτη θέση στον τελικό διαγωνισμό του Mandoulides Code Week 2017 είναι:

Α΄ Γυμνασίου
Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς, Ι. Παπαδημητρίου, Ν. Κληματσίδας, Α. Παπαδόπουλος.

Β΄ Γυμνασίου
Α. Καραβασίλη, Α. Κοτανίδης, Α. Χουσιάδα, Μ. Χρηστίδη, Ε. Κηπουρού.

Γ΄ Γυμνασίου
Ε. Νταουντάκης, Χ. Καραφυλλιά, Κ. Μαρκόπουλος, Δ. Κουνδουράς, Α. Άνδρεάδη.

Εκδήλωσεις