Μαθητές των Εκπαιδευτηρίων στο 6ο Διεθνές Συμπόσιο «Ο Κόσμος το 2018»

Ομάδα μαθητών της Β’ τάξης Ανθρωπιστικών Σπουδών του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων παρακολούθησαν τις εργασίες του 6th International Symposium in World Affairs που διοργανώθηκε από το Δίκτυο Ναβαρίνο και την Πολιτιστική Εταιρία υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης, με θέμα “Between the promise of change and the despair of new conflicts”. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από σημαντικές προσωπικότητες ,που διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο σε ευρωπαϊκό επίπεδο, για την οικονομική κατάσταση της Ευρώπης, την προσπάθεια της Κύπρου για έξοδο από το Μνημόνιο, την τρομοκρατία και την ισλαμοφοβία, την τεχνολογική εξέλιξη και τη θέση της Ελλάδος.

Το 6ο Διεθνές Συμπόσιο Θεσσαλονίκης παρακολούθησαν οι μαθητές: Ν. Τοσουνίδης, Κ. Αποστολίδης, Π. Βασιλειάδου, Α. Παπαδοπούλου, Κ. Τζιμουράκα και Ν. Χατζηγεωργίου.