Η Β' τάξη Δημοτικού στο βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδη

Με  κεντρικό σύνθημα το «Πίστεψε στον εαυτό σου!» οι μαθητές της Β΄ τάξης ταξίδεψαν νοερά σε έναν μαγικό και αφιλόξενο αγρό, εκεί όπου κατοικούσε το άτολμο  κοντολαίμικο κοτσύφι. Οι μουσικές νότες γνωστών μελωδιών πλημμύρισαν τον χώρο  κατά την παρουσίαση του  βιβλίου της Λιλής Λαμπρέλη «Το κοντολαίμικο κοτσύφι», που έγινε στο βιβλιοπωλείο του Κωνσταντινίδη το Σάββατο, 25/11.

Η αξία της πραγματικής φιλίας, η ανάγκη να πιστέψει ο καθένας μας στον εαυτό του και τις δυνατότητές του, καθώς  και η προσπάθεια   του καθενός μας  να άρει τα όποια εμπόδια συναντά στο διάβα του, ήταν τα κεντρικά θέματα του συγκεκριμένου βιβλίου, το οποίο από την πρώτη ανάγνωση φάνηκε να κεντρίζει το ενδιαφέρον των παιδιών και να κερδίζει την προσοχή τους. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με συνεργάτες της συγγραφέα, να διατυπώσουν τα ερωτήματά τους  και να προβληματιστούν γύρω από διαχρονικές αξίες  ζωής.