Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Φτάσε όπου δεν μπορείς»

Τα Εκπαιδευτήρια φιλοξένησαν τη θεατρική ομάδα του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κοζάνης, η οποία παρουσίασε τη θεατρική παράσταση «Φτάσε όπου δεν μπορείς». Πρόκειται για μία παραγωγή βασισμένη σε κείμενα του Νίκου Καζαντζάκη, που εντάσσεται στο πλαίσιο του εορτασμού για το «Έτος Καζαντζάκη», καθώς φέτος κλείνουν 60 χρόνια από τον θάνατό του. Η παράσταση είχε ως στόχο να φέρει σε επαφή τους μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου με το έργο του μεγάλου λογοτέχνη και τις μεγάλες ιδέες που πραγματεύεται, με βασικό άξονα την αναζήτηση σχέσεων ανάμεσα στη ζωή και το έργο του αλλά και την αέναη αναζήτηση της ελευθερίας.

Την παράσταση σκηνοθέτησε η Χριστίνα Χατζηβασιλείου, σκηνοθέτης και βραβευμένη θεατρική συγγραφέας, διδάκτωρ του τμήματος Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ.