Διαδραστικό Πρόγραμμα «Ζωο…Φιλώντας μαθήματα άδολης αγάπης»

Με αφορμή το πρωτοποριακό πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου «Τα ζώα ζητούν το δίκιο τους», πραγματοποιήθηκε επίσκεψη της ομάδας Ζω.Ε.Σ., στο Κλειστό Γυμναστήριο Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων. Συγκεκριμένα, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το νέο διαδραστικό πρόγραμμα  “Ζώο…φιλώντας μαθήματα άδολης αγάπης”.

Έχοντας ως στόχο πρωτίστως την ευαισθητοποίηση των μικρών μας μαθητών στο μείζον θέμα των αδέσποτων ζώων, η εκπρόσωπος και υπεύθυνη  της ομάδας Ζω.Ε.Σ., κ. Κατερίνα Παπαποστόλου με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, επισκέφτηκε το σχολείο μας με σκυλάκια που ζούσαν μέχρι πρότινος στους δρόμους.

Μέσα από κατάλληλο οπτικοακουστικό υλικό, αφήγηση παραμυθιού και θεατρικό παιχνίδι, τα παιδιά ενημερώθηκαν για τους σωστούς τρόπους προσέγγισης και φροντίδας των μικρών τετράποδων φίλων τους. Τέλος, συζητήσαμε για την τεράστια ανάγκη σε αγάπη, στέγη, τροφή και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, που έχουν όλα τα αδέσποτα ζώα.