65ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (HMUN), ΗΠΑ

Δεκατρείς μαθητές των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στο 65ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (HMUN) που πραγματοποιήθηκε με την πολύτιμη συνεργασία των φοιτητών του κορυφαίου Πανεπιστημίου Harvard στη Βοστόνη, ΗΠΑ, 22 - 30 Ιανουαρίου 2018.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν πάνω σε φλέγοντα ζητήματα παγκόσμιου ενδιαφέροντος και προσπάθησαν να προασπίσουν τα συμφέροντα της χώρας που εκπροσώπησαν, συγκεκριμένα της Δημοκρατίας της Σερβίας, παίρνοντας μέρος σε προσομοιώσεις συνεδριάσεων του ΟΗΕ.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού ταξιδιού τους στη Βοστόνη, οι μαθητές επισκέφθηκαν το σχολείο της ελληνικής παροικίας «Hellenic American Academy», στο Lowell της Μασαχουσέτης, το ελληνικό προξενείο, το αθλητικό μουσείο TD Garden, το ενυδρείο της Νέας Αγγλίας, καθώς και άλλα αξιοθέατα στο κέντρο της Βοστόνης.