1 χρυσό και 4 χάλκινα μετάλλια στην 35η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

Συγχαίρουμε θερμά τους 5 μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων που κατέκτησαν 1 χρυσό και 4 χάλκινα μετάλλια στην τελική φάση της 35ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας «Αρχιμήδης» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), καθώς και τους 22 συμμαθητές τους που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Τα βραβεία είναι:

1η Θέση - Χρυσό Μετάλλιο Ρ. Τσιάμης Γ΄ Λυκείου
3η Θέση - Χάλκινο Μετάλλιο Χ. Αλβανός Α΄ Λυκείου
Α. Γεωργιάδης Γ΄ Γυμνασίου
Ι. Δημουλιός Γ΄ Γυμνασίου
Χ. Καραφυλλιά Γ΄ Γυμνασίου

Συγχαίρουμε επίσης τους 22 μαθητές που διαγωνίστηκαν στην τελική φάση της 35ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας «Αρχιμήδης»:

Γυμνάσιο: Ά. Ανδρεάδη, Μ. Γκανάτσα, Ν. Γκουτζαμάνης, Α. Καραβασίλη, Κ. Κωνσταντινίδης, Ο. Κωνσταντινίδης. Κ. Μαρκόπουλος, Κ. Μπανάκα, Π. Τζάρτζη.

Λύκειο: Δ. Βασιλειάδης, Γ. Κάπαλης - Προύσαλης, Κ. Κουτρούλης, Ν. Κωνσταντινίδου, Ρ. Λούμι, Σ. Μάστορης, Θ. - Α. Μπίλλας, Θ. Οικονόμου, Ο. Πλοιαρίδης, Α. - Χ. Σάββα, Α. Σκενδέρης, Α. - Ρ. Σπυροπούλου, Π. Χαλιμούρδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Α΄ φάση «Θαλής» διακρίθηκαν 70 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, ενώ στη Β΄φάση «Ευκλείδης» 27 μαθητές.

Συνολικές Διακρίσεις των τριών πρώτων Σχολείων:

Κολλέγιο Αθηνών 6 Διακρίσεις: 2 Χρυσά, 1 Αργυρό, 3 Χάλκινα
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη 5 Διακρίσεις: 1 Χρυσό, 4 Χάλκινα