«Ασφαλώς... κυκλοφορώ»

Asfalos_Kykloforo_1067

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Μιλάμε για Μας» οι μαθητές της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού είχαν την ευκαιρία στις 7 Μαρτίου στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων να παρακολουθήσουν μια πολύ ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερα  κατατοπιστική παρουσίαση, «Ασφαλώς... κυκλοφορώ», για την ασφαλή κυκλοφορία όλων μας στους δρόμους.

Εκπρόσωποι της Ελληνικής Τροχαίας ανέφεραν  το πόσο αναγκαία είναι η κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση των νέων παιδιών από πολύ μικρή ηλικία. Συγχρόνως, μοιράστηκαν με τα παιδιά  τις προσωπικές τους εμπειρίες, συνομίλησαν μαζί τους, απάντησαν στις απορίες τους, ενώ τα προβλημάτισαν γύρω από θέματα οδηγικής συμπεριφοράς. Το θέμα της συζήτησης κέντρισε από την αρχή  την προσοχή  των μαθητών και μονοπώλησε το ενδιαφέρον τους.

Ιδιαίτερα αξιόλογες ήταν και οι βιωματικές δράσεις στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, σκοπός των οποίων ήταν η καλλιέργεια κανόνων κυκλοφοριακής αγωγής.