«Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη»

Papantoniu_Karatza_Pronipia_2018

Η συγγραφέας Τζίνα Παπαντωνοπούλου - Καρατζά επισκέπτεται τα Προνήπια

Στο πλαίσιο του λογοτεχνικού προγράμματος «Βιβλιοπαρέες των Προνηπίων», οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων διάβασαν το βιβλίο «Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη», της Τζίνας Παπαντωνοπούλου - Καρατζά, συγγραφέα και εκδότριας  του εκδοτικού οίκου Παιδική Νομική βιβλιοθήκη.

Συμμετείχαν σε ομαδικές δραστηριότητες με τη μορφή παιχνιδιού  και ήρθαν σε επαφή με έννοιες όπως η κλοπή, η τιμωρία και τα αδικήματα, μαθαίνοντας έτσι για τις πιο μεγάλες αλήθειες της ζωής και για τα μεγάλα θέματα της κοινωνίας.

Με αφορμή το βιβλίο αυτό επισκέφτηκε το νηπιαγωγείο η συγγραφέας του βιβλίου. Κατά την επίσκεψή της, οι μαθητές των Προνηπίων παρουσίασαν με θεατρικό τρόπο όλα όσα έμαθαν από τις ιστορίες της και, συζητώντας μαζί της, έκαναν όλοι μαζί το μεγάλο βήμα από τον παιδικό κόσμο στην αληθινή ζωή.

Τέλος, της χάρισαν μία φιγούρα, την οποία κατασκεύασαν τα παιδιά, η οποία συμβολίζει την αληθινή ζωή, ευχαριστώντας την για την περιδιάβαση στον αληθινό κόσμο με όμορφο και ευχάριστο τρόπο.