Τα Seniors και τα Seeds στη Δανιηλίδειο Παιδική Βιβλιοθήκη Καλαμαριάς

Στο πλαίσιο του πρωτοποριακού προγράμματος «Το κουκί και το ρεβίθι», οι μαθητές του Παιδικού σταθμού, Seniors και Seeds επισκέφτηκαν τη Δανιηλίδειο Παιδική Βιβλιοθήκη Καλαμαριάς.

Με κύριο μέλημα  την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας  από την προσχολική ηλικία, οι μικροί μαθητές έκαναν ένα ταξίδι στον κόσμο του βιβλίου. Ξεναγήθηκαν στον φιλόξενο χώρο της βιβλιοθήκης και είχαν την ευκαιρία να ξεφυλλίσουν παραμύθια και να γνωρίσουν διάφορες κατηγορίες βιβλίων.

Οι κυρίες που είναι υπεύθυνες για τη λειτουργία της βιβλιοθήκης μίλησαν στα παιδιά για τους κανόνες και τη διαδικασία που ακολουθούμε,  όταν επιθυμούμε να δανειστούμε ένα βιβλίο από κάποια βιβλιοθήκη.

Η  επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μία εικαστική δραστηριότητα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο της βιβλιοθήκης.