«Τι τους θέλουμε τους νόμους;»

Λίλη Σκουλαρίκη «Τι τους θέλουμε τους νόμους;»

Τα νήπια συνομιλούν με τη συγγραφέα κ. Λίλη Σκουλαρίκη

Στο πλαίσιο του Λογοτεχνικού Προγράμματος «Βιβλιοπαρέες», τα νήπια ασχολήθηκαν με το βιβλίο της Λίλης Σκουλαρίκη «Τι τους θέλουμε τους νόμους;».

Το βιβλίο αποτέλεσε αφορμή για πολλές δραστηριότητες, όπως συζητήσεις, εικαστικές εργασίες, δραματοποιήσεις και παιχνίδια. Tα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και έτσι αποφασίσαμε να καλέσουμε τη συγγραφέα να επισκεφτεί το νηπιαγωγείο μας.

Με τις δυνατότητες που μας δίνει η τεχνολογία, στην ψηφιακή αίθουσα του Δημοτικού Σχολείου των Εκπαιδευτηρίων,  τα νήπια συνδέθηκαν ζωντανά μέσω skype με την κ. Σκουλαρίκη. Οι μικροί μαθητές είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν μαζί της, να της μεταφέρουν τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις τους και να την προσκαλέσουν στο σχολείο μας.